Zdravý životní styl

Nejste spokojeni se svojí životosprávou? Zdravím? Stresujete se? Jste příliš velcí pesimisti? Pokud jste si alespoň na jednu z otázek odpověděli ano, je potřeba něco změnit na svém životním stylu.

Grafické znázornění nám ukazuje, že na zdravotní stav obyvatel má z 50% vliv způsob života, právě zde se řadí zdraví životní styl.

Poradíme Vám jak na správný životní styl

Uvedeme si několik ověřených rad, které jsou pro zdraví životní styl nezbytné.

Jezte vytříbenou zdravou stravu

Jsme to, co jíme. Potravinu, kterou přijímáme, je vkladem do našeho zdraví. Důležitým faktorem správné stravy je především pravidelná konzumace a výběr rozmanitých druhů potravin ve vyváženém poměru. Se zdravou stravou se pojí potravinová pyramida, která graficky znázorňuje obecná výživová doporučení a je jednoduchou pomůckou pro sestavení vyváženého a pestrého jídelníčku. Směrem k vrcholu pyramidy se doporučené množství porcí snižuje.

Dodávejte tělu dostatek tekutin

Dostatečný přísun tekutin je pro lidský organismus nepostradatelný. Mezi nejvhodnější tekutiny patří:

  • čistá neslazená neperlivá voda
  • neslazené neperlivé minerálky
  • bylinkové neslazené čaje

POZOR! Alkohol či káva se do seznamu přijatých tekutin nepočítají. Denní doporučená dávka vody Doporučená dávka vody se stanovuje od hmotnosti člověka. Na každý jeden kilogram je doporučeno vypít 40ml. Z toho plyne, že osoba vážící 70kg by měla průměrně vypít 2,5l tekutin.

Dopřejte si odpočinek a relaxujte

Čas strávený nad relaxací nelze považovat za ztracený! Naše tipy na relaxaci: Centrum zdraví, posilovna, plavecký bazén, solná jeskyně, muzeum, divadlo, kino či galerie. Hlavním cílem relaxace je na chvíli vypnout a neřešit každodenní starosti a povinnosti.

Nestresujte se

Častý stres je původcem mnoha zdravotních potíží. Stres však nemusí být vždy jen negativní (distres), ale může taky působit na náš organismus kladně (eustres).

Rady jak nejlépe předcházet stresu?

  • jezte zdravě a pravidelně!
  • hýbejte se!
  • relaxujte!
  • vytvořte si kolem sebe sociální síť lidí!

Pravidelně se hýbejte

Dostatečný a pravidelný pohyb je další důležitou složkou zdravého životního stylu. Pro nadšence aktivního odpočinku jsou velmi vhodná fitness centra, která nabízí příjemné prostředí, široký výběr sportovních aktivit a možnost osobního tréninku.

Věnujte dostatek času i spánku

O důležitosti spánku není pochyb. S nekvalitním spánkem ale bohužel souvisí únava a dokonce i různá onemocnění. Každý by měl pamatovat na tzv. spánkovou hygienu.

Buďte optimističtí

Duševní pohoda a vidění světa pozitivně je důležitou součástí zdravého životního stylu. Podstatou je vykročit do každého dne s dobrou náladou a vstříc novým zážitkům.

Dobrá nálada je nakažlivá, tak se snažme nakazit co nejvíce lidí!!!