Poradíme Vám, jak se obléknout na pohovor

Byli jste pozváni na pohovor? Nevíte, co si máte dát na sebe? Ze všeho nejvíce se snažte udělat co nejlepší první dojem. V okamžiku kdy vstoupíte do místnosti, se rozhoduje o Vaší kariéře a výši Vašeho platu. Studie prokázaly, že až o 12 % vyšší nástupní plat si může člověk vyjednat, pokud při prvním dojmu zaujme.

Šaty dělají člověka

Budoucí zaměstnavatel hodnotí zájem o danou pozici i podle toho, jak přijdete na pohovor oblečení. Pohovor můžeme porovnat s prvním rande, snažte se zaujmout hned, pak nemusí být už příležitost. Důležité pravidlo je, že se v šatech musíte cítit dobře. Zvolte elegantní oblečení, které bude zároveň pohodlné, abyste se v něm cítili uvolnění.

Několik rad pro oblékání

Formální oblečení pro ženy

Pracovní pohovory patří mezi formální setkání. Pro formální setkání platí několik pravidel oblékání. Ženy mohou zvolit halenku se sukní či šaty ke kolenům v černé, šedé, hnědé, béžové nebo námořnicky modré barvě. Měli by mít učesané vlasy, zakrytá ramena a mít na sobě v každém případě punčochy. Boty by měli být tmavší barvy s uzavřenou špičkou. Make-up by neměl být příliš výrazný. Nehty nelakujte příliš zářivě. Nepřehánějte to ani s parfémem.

Formální oblečení pro muže

Pro muže je vhodné si na pohovor vzít oblek či formální kalhoty s košilí a sakem. Oblek by měl být tmavé barvy a bez vzoru. Pro košili je doporučené, aby přesahovala rukáv saka o půl palce. Kravatu volte v tmavší barvě než je košile. Společenská obuv by měla být v tmavé barvě spolu s vysokými tenkými tmavými ponožkami. Barva ponožek a obuvi by se doporučuje tmavší než je barva obleku. Boty by měli mít tkaničky. V chladnějších obdobích se doporučuje si vzít na formální oblečení kabát, ne bundu. Vousy by měli být zastřižené a vlasy upravené, a pokud nosíte náušnice, sundejte si je.

Jak na neformální oblečení?

Ne všechna povolání si však žádají formální oblečení a právě způsob oblékání business casual, je vhodný pro práci v uvolněnějším, ale stále profesním oblečení. Je vhodné se obléci tak, aby bylo oblečení přiměřené pozici a profesi. Napovědět, jaké jsou oděvní zvyklosti ve firmě, Vám můžou webové stránky firmy a její propagační materiály. Pamatujte, důležité je přizpůsobit se svému okolí a zapadnout do něj.

Neformální oblečení pro ženy

Sukní či těsnějšími kalhoty se u neformálního oblečení nic nepokazí. Mezi doporučené barvy patří hnědá, šedá, černá, námořnická modř nebo khaki. Boty jsou povoleny i s jemně odhalenou špičkou a na nižším podpatku. Sukně by měla být po kolena. Punčochové kalhoty zde již nejsou povinností. Pro dobrý dojem je vhodné použít taky svetry, blejzry a vesty, které padnou na míru. Make-up by měl být decentní a to stejné platí i pro parfém. Nevhodné jsou sportovní boty, sandále, minisukně, kraťasy a kšiltovky.

Neformální oblečení pro muže

Základ neformálního oblečení u mužů tvoří jednobarevné kalhoty, nejlépe černé, šedé či khaki barvy. Košile může být bílá, modrá nebo sportovní, ovšem s dlouhým rukávem. Na košili by mělo být sako od obleku nebo blejzr. Kravata není nutná. Boty s páskem by měly být kožené. Nedoporučují se sandále, sportovní obuv a batohy.